Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Torunu, Mehmet Akif Ersoy’u anlattı
13 Mart 2018 / 10:02
Torunu, Mehmet Akif Ersoy’u anlattı
Selma Ersoy Argon, 63 yaşındayken ebediyete intikal eden dedesi Mehmet Akif Ersoy\'u anlattı.
Selma Ersoy Argon, 63 yaşındayken ebediyete intikal eden dedesi Mehmet Akif Ersoy’un vatanseverliğini, ülke sevdasını ve çektiği çileleri anlatarak, “Dedem, ‘Ben böyle bir milletin İstiklal Marşı’nı para karşılığında yazamam’ demiş. Ne mutlu ki bana böyle bir vatanseverin torunuyum” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97’nci yılında Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliğinde, Milli Şair’in torunu Selma Ersoy Argon’u Adanalılarla buluşturdu. 

Argon, milli mücadelenin en büyük kahramanlarından olan, kaleme aldığı İstiklal Marşı ile milletin vatana ve bayrağa olan sevdasını tüm dünyaya haykıran Mehmet Akif Eroy'un vatanperverliğini ve yaşam öyküsünü anlattı. 

"İstiklal Marşı’nın temelini Çanakkale Zaferi’nden sonra attı" 
İstiklal Marşı’nın satır aralarını iyi irdelemek gerektiğini vurgulayan Argon, dedesi Mehmet Akif Ersoy ile gurur duyduğunu dile getirdi. Argon, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı iki günde yazdığını, ancak Çanakkale Zaferi’nden sonra yazdığı şiirlere bakıldığında İstiklal Marşı’nın temelini daha önceden attığının anlaşılacağını söyledi. 

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazması ile ilgili anısını da paylaşan Argon, “İstiklal Marşı yarışması düzenlendiği dönemde bir paltosu bile yokken, ödül olarak verilen 500 cumhuriyet altınını elinin tersi ile itmiş. Dedemin arkadaşları şaka dahi olsa ‘Akif bir kısmını alsaydın da bir palto alsaydık’ dediklerinde dedem ‘Bu milli bir meseledir maddi beklenti içerisinde olmak bana ve bu millete yakışmaz’ diyerek uzun bir süre arkadaşları ile konuşmamış. Dedemin beni en çok etkileyen yönlerinden biri de buydu” diye konuştu. 

“Dedemin en fazla önem verdiği değer samimiyetti” 
Mehmet Akif Ersoy’un en fazla önem verdiği değerin samimiyet olduğunun altını çizen Argon, dedesinin inandığı yolda asla eğilmeden, bükülmeden ilerlediğini anlattı. Selma Ersoy Argon, “Dedemin en fazla önem verdiği samimiyetti. Kaleme aldığı şiirler ve marştan tutun da yazdığı kitaplarda ve dostlarıyla olan ilişkilerinde inandığı yolda asla ve katiyen sapmadan, eğilmeden, bükülmeden dosdoğru gitmesi samimiyetini ortaya koymaya yetmektedir. Kırgınlıkları olmuş, ancak çabuk geçermiş, bildiğini çevresiyle paylaşır, bilmediğini de öğrenirmiş. Vatan ve millet sevdasıyla yanıp tutuşan Mehmet Akif Ersoy'un soyundan gelmek, böyle bir ailenin ferdi olmak benim için her zaman gurur olmuştur, kendimi şanslı hissediyorum” ifadelerini kullandı. 

Konferansın sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Başkan Vekili Ramazan Akyürek Selma Ersoy Argon’a teşekkür plaketi sundu. 
Adana Şehit Aileleri Malulleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Emine Kunt ise çiçek takdim etti. Argon’a, el dokuması Saimbeyli kilimi de hediye edildi.

 

Bu haber toplam 381 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Adana Özel  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0051
Güneydoğu Haber