Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Prof.Dr.Enver Alper Güvel
Prof.Dr.Enver Alper Güvel
10 Şubat 2016 Çarşamba 17:33
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ’NDE REKTÖRLÜK SEÇİMİ VE “EŞANTİYON BOHÇASI”
Çukurova Üniversitesi'nin mevcut Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör adaylığı sürecinde üniversitemizde teamül haline gelmiş haklarımızı kullanmamızı engellemeye devam etmekte; kamuoyu duyurularımızın üniversitemiz akademik personeline ulaşmasını keyfi olarak engellemektedir. Bu çerçevede 22.01.2016 tarihli Eşantiyon Bohçası Konusunda Kamuoyu Açıklamamı da duyurmayarak öğretim üyeleri ile iletişim kurabilmemi keyfi olarak engellemiştir. Keyfi olarak engellenen Eşantiyon Bohçası Konusunda Kamuoyu Açıklaması aşağıda sunulmaktadır:
 
…..
 
Eşantiyon Bohçası Konusunda Kamuoyu Açıklaması
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın yılbaşında tüm öğretim elemanlarına ÇUKUROVA TEKNOPARK eşantiyonlarından oluşan bir “eşantiyon bohçası” göndermesi üzerine, Rektörlük Makamı’na bunun mümkün olup olamayacağını; Çukurova Üniversitesi Rektörü’nün ÇUKUROVA TEKNOKENT imkanlarını keyfince kullanıp kullanamayacağını soran dair bir dilekçe yazdım.
 
Bu yazıya mevcut Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar imzasıyla şahsıma gönderilen 19.01.2016 tarih ve 26425808-622.01/2189 sayılı yazı ile bir cevap geldi. 
 
Bu cevaba göre; Çukurova Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi (ÇUKUROVA TEKNOKENT), Çukurova Üniversitesi Kampüsü içinde kurulmuş olup, Üniversitemiz %89,8 hisse oranı ile şirketin en büyük ortağı imiş. 
 
Şirketin ayrı bir tüzel kişiliği olmakla birlikte, yürüttüğü faaliyetler bakımından üniversitemizden ayrı düşünülmesi mümkün değilmiş.
 
İktisat profesörü olan şahsımın, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin yapısını ve bu bölgelerin bünyesinde kurulan Üniversiteler, öğretim üyeleri, sanayi ve ülke ekonomisi açısından önemini bilmemesi düşünülemeyeceğinden, Teknokent faaliyetlerinin üniversitemiz rektör adaylığı seçimi ile ilişkilendirilmeye yönelik iddialar rektörlüğe talip olan bir profesöre yakışmamaktadır. (Yazım hataları ve imla bozuklukları benden değil)..
 
Sonuç olarak, yazının son paragrafı da şöyledir:  “yukarıda da izah edildiği üzere, söz konusu tanıtım faaliyetininin üniversitemiz rektör adaylığı seçimi ile bir ilgisi bulunmamakta olup, Üniversitemizin %89,9 hisse ile ortak olduğu ve yürüttüğü faaliyetler bakımından Üniversitemizden ayrı düşünülemeyecek Çukurova Teknokent tanıtımında kullanılan hediye paketlerinin içerisinde Çukurova Üniversitemizin üst yöneticisi olan Rektör’ün yılbaşı tebrik kartının bulunmasından doğal bir durum bulunmamaktadır.”
 
Yani mevcut Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın, şahsıma, “sen de ne biçim iktisat profesörü ve rektör adayısın bi de” diyerek ders verdiği yazısına göre “Rektör Kibar’ın Çukurova Teknokent hediye bohçası göndermesi doğal bir durum”dur..
Şahsımın söz konusu bilgi edinme talebinin medyada haber olması da mevcut rektörü kamuoyunda yıpratma amacına yönelikmiş. ÇUKUROVA TEKNOKENT’in maddi imkanlarını, eşantiyonlarını mevcut Çukurova Üniversitesi Rektörü istediği gibi kullanabilirmiş. 
 
 
Ancak bu doğal durum ne hikmetse daha önceki rektörler tarafından keşfedememiş.. Bu onların eksiği olarak kalsın. Ancak, mevcut rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, rektörlük seçimlerine altı ay kala bu doğal durumu keşfetmiş ve hediye bohçası göndererek gereğini de yapmış.
Mevcut rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın yazısının son paragrafında özetlediği iddialarının cevabını benim vermem doğru olmaz. Ne de olsa aramızda ast-üst ilişkisi var. Denklik ilkesine uymaz. Demagoji olur.
 
En iyisi, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’a cevabını öncelikle ve doğrudan Prof. Dr. Mustafa Kibar versin: Şöyle ki; 19.01.2016 tarih ve 26425808-622.01/2189 sayılı yazısında zaten Çukurova Teknokent’in ayrı bir tüzel kişiliğe (dolayısıyla ayrı bir bütçeye ve personel yapısına ve mevzuata) sahip olduğunu açıkça ifade etmiş. Dolayısıyla Çukurova Üniversitesi Rektörü’nün Çukurova Teknokent bohçası içinde tebrik kartı göndermesinin hiçbir hukuksal ve etik dayanağı yoktur; olamaz. Bu açık bir istismardır. Öte yandan; öğretim üyelerine eşantiyon bohçası göndermek, Çukurova Teknokent’in yasal faaliyet alanıyla da alakalı değildir.
 
Mevcut Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’a bir cevap da kendisinin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel versin: 
 
BİMER üzerinden 26.02.2015 tarihli ve 207516 sayılı bir başvurum vardı. Bu başvuruda Çukurova Teknokent’e tahsisli arazinin usul ve mevzuata aykırı olarak tarımsal ürün üretiminde kullanılıp kullanılmadığını, arazide kaç yıldır tarımsal ürün yapıldığını, tarımsal üretimin kimler tarafından yapıldığını, üretim miktarının ve gelirinin ne olduğunu, elde edilen gelirin nasıl muhasebeleştirildiğini sordum.
 
Bu başvurum üzerine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından yazılan cevabi yazıda “mezkur arazinin tarımsal ürün üretiminde kullanılmasının ilgili yasaya aykırı olduğu açıkça belirtildi”.   
 
Bu BİMER başvurum üzerine Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü namına şahsıma gönderilen Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel imzalı 13.04.2015 tarih ve 15368572.622.03-37 sayılı yazıda, (Rektörlük Makamı’nın 18.03.2015 tarih ve 15368572/529-5613 sayılı yazısına da atfen), bakın ne cevap verildi: “İlgili başvurunuzda adı geçen arazi, 4691 sayılı yasa ile Çukurova Teknokent’e tahsis edilmiş olup, tasarruf yetkisi Rektörlüğümüzde bulunmadığından, talebiniz doğrultusunda Rektörlüğümüzce yapılacak işlem bulunmadığı” tespit edilmiştir.
 
Neymiş; iş sorumluluğa gelince, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü’nün Çukurova Teknokent ile hiçbir alakası yokmuş. 
 
Ancak iş rektörlük seçimleri öncesi üniversite personeline Çukurova Teknokent hediye bohçaları dağıtmaya gelince, Çukurova Teknokent “ortak olduğu ve yürüttüğü faaliyetler bakımından Üniversitemizden ayrı düşünülemeyecek..”miş..
 
Dolayısıyla mevcut Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın Çukurova Teknokent kaynaklı hediye bohçası dağıtarak haksız maddi ve manevi menfaat temin etmesi, “doğal”mış..
 
Ancak “Bir iktisat profesörü ve rektör adayı” olarak bendenizin bu doğallığı kavrayamaması yanlışmış..
 
Çukurova Üniversitesi, Adana ve Türkiye kamuoyunun hakkaniyet duygusuna, basiretine ve dikkatine saygı ile arz olunur. 
Bu yazı toplam 36492 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0112
Güneydoğu Haber