Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Adana Film Festivali'nde bir ilk
09 Eylül 2017 / 11:29
Adana Film Festivali'nde bir ilk
Adana Film Festivali’nde "Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü" Nijerya asıllı Amerikalı Andrew Dosunmu’ya veriliyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan 24. Uluslararası Adana Film Festivali, bu yıldan itibaren "Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü" vermeye başlıyor. Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü, bu yıl Nijerya asıllı Amerikalı yönetmen Andrew Dosunmu'ya veriliyor.

 
Kariyerine moda fotoğrafçısı, video klip ve reklam yönetmeni olarak başlayan sinemacı Andrew Dosunmu, 2011'de Restless City ile ilk uzun metrajına imza atmıştı. Kısa sürede dilini olgunlaştırıp Wong Kar-Wai'ye göz kırparak Amerikan bağımsız sinemasında fark oluşturdu. Mother of George filmi 2013’te Sundance Film Festivali’nde ana yarışmada yarıştı ve En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü aldı. 

Dosunmu’nun ilk filminden bu yana beraber çalıştığı görüntü yönetmeni Bradford Young bu yıl Arrival filmi ile Oscar’a da aday oldu. Young, bu dalda Oscar adaylığına ulaşan ilk Afro-Amerikalı görüntü yönetmeniydi. Mother of George aynı zamanda Amerikan Eleştirmenler Birliği (NBR) tarafından 2013’ün en iyi on bağımsız filmi listesine girdi.

Andrew Dosunmu’ya Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü, 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nin 25 Eylül’deki açılış töreninde verilecek. 

Yönetmenin filmleri Mother of George ve 2017 Sundance Film Festivali’nde gösterilen ‘Where is Kyra?’nın Türkiye prömiyerleride 24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde yapılacak.
Bu haber toplam 591 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Kültür-Sanat  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0095
Güneydoğu Haber