Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Yörük Türkmenler Adana’da buluştu
08 Mayıs 2018 / 10:26
Yörük Türkmenler Adana’da buluştu
Adana\'da 16\'ıncı Uluslararası Yörük Türkmen Şöleni ve Hıdırellez etkinliği düzenlendi...

Adana'da 16'ıncı Uluslararası Yörük Türkmen Şöleni ve Hıdırellez etkinliği kapsamında Yörük Türkmenler, at ve develere binip kentte yürüyüş düzenledi. 


Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu'nca gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde, Atatürk Parkı'nda toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, Türk bayrakları sallayarak mehter takımı eşliğinde Merkez Park’a yürüdü. Yürüyüşte ön sıralarda develere ve atlara binen kişiler dikkat çekti. Yörük Türkmen kızları yöresel kıyafetleriyle yürüyüşe ayrı bir renk kattı.
 
Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu'nca Adana’da Merkez Park’ta gerçekleştirilen 16. Uluslararası Yörük Türkmen Şöleni ve Hıdırellez etkinliği kapsamında Türk kültürüne ait çeşitli oyunlar oynandı. 

Etkinlikler Zafer Atlı Okçuluk Kulübü’nün cirit atma oyunuyla başladı. Daha sonra Manavgat Gökbörü Atlı Spor Kulübü, keçi postu ile oynanan gökbörü müsabakası gerçekleştirdi. Suriye’den gelen Türkmen Nevaf El-Sadık, etkinliğin çok güzel olduğunu ifade etti. El-Sadık, "Atalarımızın yaptığı sporlar, yarışmalar. Keşke bizim ülkemizde de yapabilseydik. Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

Atlara acı çektirerek insanların eğlenmesini eleştiren Sadık Uysal ise, “Toplumsal olarak güzel bir etkinlik. Fakat bu etkinlikte atların karınlarının darbelerle kanaması benim için çok üzücü bir olaydı. Yani hoşuma gitmedi. Ben bunu istemiyorum” ifadelerini kullandı. 

Etkinliğe Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Yörük Türkmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Bu haber toplam 346 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Adana Özel  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0051
Güneydoğu Haber