Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Meryem Sarıkaya
Meryem Sarıkaya
30 Kasım 2017 Perşembe 09:13
YERYÜZÜNÜN MELEKLERİ

Arzdan arşa her yeri kaplayan sevda....Öyle bir sevda ki çorak topraklara yağmur, solgun bahçelere rengarenk çiçek,hırçın dalgalara set, buz tutan yüreklere merhamet, kin ve nefrete samimiyet, yolunu kaybedene rehber, hasret kalanlara sıla...Bu sevda öğretme sevdası.... Öğretirken öğrenme sevdası....Öğrettikçe, öğrendikçe çoğalma, çoğaldıkça hayatı güzelleştirme, daha yaşanır kılma sevdası.....

Yeryüzünün eğitim melekleri ilk insandan itibaren gönüllerini eker kainata. Her asırda dört bir yana saçılan tohumlar bazen Mevlana’ya Şems olur, gönüllere aşkı dağıtır, bazen Yunus Emre’ye Taptuk Emre olur, yaradılanı yaradandan ötürü sevdirir, bazen Osman Gazi’ye Şeyh Edebali olur, bir cihan devleti kurdurur. Bazen Fatih Sultan Mehmet’e Akşemsettin olup İstanbul’u fethettirir. Bazen bir Anadolu anası olup hasretle bağrına bastırır.

İnsanın doğumuyla kainattaki hayat yolculuğu başlar. Bu yollar çetin, dikenli,taşlı zor da olabilir. Güllük gülistanlık has bahçelere de çıkabilir. Bir sözle, bir bakışla, bir duruşla her zaman yanıbaşınızdadır melek ruhlar. Onların kanatları bazen yemyeşil bir dağ köyünde, bazen şirin bir kasabada, bazen şehrin karmakarışık sokaklarında gezer. Öğrencilerinin gözleri buğulansa onların yüreğine yağmur olur, içi burkulsa onların omuzuna dağ olur, ayağı tökezlese onları tutan el olur. Bir gülümseyişle, umut dolu bir bakışıla mutlulukları sel olur. Yaprakların güneşe uzandığı gibi bilgiye uzanmaları için çalışırlar. Kumdan kale yapacak kadar sabırlı olmalarını, bütün zorlukları yenecek kadar cesur olmalarını, elinde olanla yetinerek kanaatkar olmalarını, onurlu olmalarını, kendi kişiliklerini bulmalarını, insanlığın yararı için çalışan özgür birer birey olmalarını, hedeflerine ulaşmaları için gayret göstermelerini, vefalı ve huzurlu olmalarını isterler.

Hiç yorulmazlar, hiç bıkmazlar, gönüllerindeki sevda dağıttıkça çoğalır, yetimin başını okşayan bir el olur, yolunu kaybedene yol, umudunu yitirene hayat, ayağı takılana destek, yüreği kabarana sevinç, estetik bir bakışa sanat olur. Bir avukatın dosyasında, bir ressamın fırçasında, bir mimarın çiziminde, bir müziğin notasında, bir dansın ritminde, bir şiirin mısrasındadır.

Mimar Sinan’da Selimiye, Itri’de, Dede Efendi’de musiki, Osman Hamdi’de resim, Yahya Kemal’de şiir olur.

Anadolu’nun her yerinden ayak sesleri duyulur. Rizede çay, Hatay’da künefe, Afyon’da kaymak, Amasya’da elmadır. Adıyaman’da Nemrut, Çukurova’da pamuk, Ege’de zeybektir.

Hayatı güzelleştirmek için sonsuza kadar onların kanat sesleri göklerde yankılanmaya devam edecek. Sözleri sıcak, özleri samimi, gönülleri fedakar, ömürleri adanmış yeryüzünün melekleri öğretmenler: Her zaman nesiller sizi gururla, onurla, şefkatle bağrına basacaktır....

Bu yazı toplam 35823 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0094
Güneydoğu Haber