Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Prof.Dr.Enver Alper Güvel
Prof.Dr.Enver Alper Güvel
19 Mart 2012 Pazartesi
WIKILEAKS VE ENFORMASYON ÇÖPLÜĞÜ

Bilirsiniz:

Yerleşim merkezlerinin çöplüklerinden geçinen vatandaşlar, çöp dağları içindeki atıkları ekonomik değere çevirmek için belediye ihalelerine giren şirketler vardır.

Benzer şekilde, günümüz dünyasında da her ulus devletin, uluslararası ya da ulusal kuruluşun elinde artık hiçbir değeri ve geçerliliği kalmamış muazzam “çöp enformasyon stokları” birikmiştir. Daha da ötesi, hızla gelişen enformasyon teknolojileri (IT) nedeniyle dünya küresel bir “köy”e dönüştükçe bu stoklar da hızla büyümektedir. Ancak, enformasyona ulaşımın son derece kolaylaştığı ve gizlilik imkanının azaldığı çağdaş dünyada artık bu çöp enformasyon stoklarının yasalarla ya da kilitli depolara doldurarak elli-yüz yıl korunması imkanı kalmamıştır. Bu çöp enformasyonla yaşamak, ülkeler, şirketler  ve diğer kuruluşlar için, kişilerin çöp evler içinde ya da çöplüklerde yaşamaya çalışması kadar  toksik ve sorunlu hale gelmiştir. Bu çöp enformasyonun uygun yöntemlerle temizlenememesi, çöplüklerdeki metan gazı benzeri her an patlayabilecek son derece tahripkar problemlere yol açabilecek,  toplumsal barışı ve huzuru zedeleyecek yıkıcı politik, ekonomik ve sosyal sonuçlar yaratbilecektir. Bu riskli durum, çöp enformasyon stoklarına sahip olan devletlerin ve kuruluşların, bu stokları en düşük maliyetle elden çıkarmasını sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesini kaçınılmaz kılmıştır. 

Artık çöp enformasyonla yaşamanın imkansızlaşmaya başladığının fark edilmesi, yeni bir ekonomik sektörün de doğmasına yol açmış; çöp enformasyon atıklarını sağlam enformasyondan ayrıştırarak ve bu atıkları işleyerek para kazanmayı meslek edinmiş girişimci aktörler ortaya çıkmıştır.

Çöp enformasyonu kullanışlı enformasyondan ayrıştıran bu girişimciler arasında bazı düşünce kuruluşları ve üniversiteler içinde konumlanmış araştırma merkezleri olabilecektir. Ancak, özellikle çok yakın tarihe ait enformasyon çöplerini ayrıştıran şirketlerin, enformasyonun doğası gereği özellikle de medya sektöründe konumlandığı öngörülebilecektir. Nitekim, buna en tipik örnek, son yıllarda gündemi işgal eden meşhur Wikileaks"tir.

Wikileaks, ilk olarak A.B.D."nin  Irak ve Afganistan savaşları hakkındaki “gizli belgelerin” sızdırılmasıyla gündeme gelmiştir.  Bu “gizli belgelerin” Bradley Manning adlı bir “er” tarafından sızdırıldığı iddia edilmiş; “er” Manning hakkında “düşmana yardım etmek suçlaması” dahil çok ağır suçlamalarla 22 dava açılmış, idam cezası dahi talep edilmiştir. Bu yaşta, bu eğitim ve tecrübne düzeyinde bir “er”in söz konusu belgelerin önemli olduğunu nasıl belirlediği, neye göre tasnif ettiği, bu belgelere ulaşma ve bunları sızdırma olasılığı gerçek anlamda kafa karıştırıcıdır. Wikileaks"in sahibi Julian Assange ise hakkındaki iddialara rağmen Londra"da özgürce yaşamakta, yeni atık belgeleri yayınlamaya devam etmekte, televizyonlarda talk-show programlar yapmaktadır.  Kendisine sunulan ve artık sosyal, politik ve ekonomik bir değeri kalmamış olan çöpten enformasyon dağlarını yayınlamaya devam ederek para kazanmaya devam etmektedir. Enformasyon kalıntılarının politiko-ekonomik sistemlerin işleyişini aksatmaması için her ülkede ve küresel ölçekte bu tür arıtıcı ve arındırıcı  bu tür şirketlerin sayısının, kazanç fırsatlarına bağlı olarak gelecekte giderek artacağı beklenebilecektir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde; özellikle de küresel ölçekte etkin ulus devletler ile bu ulus devletlerin ajanları tarafından yönlendirildiği iddia edilen Stratfor tipi devlet dışı organizasyonların (GONGO), Wikileaks aracılığıyla gelecekte kendileri için ayakbağı olacağını düşündükleri enformasyon yükünden kurtulmaya çalıştıkları; bu amaçla da sorumluluğu “er” Manning gibi halen yaşamaya devam eden en düşük rütbeye sahip birey aktörlerin üzerine yüklemeye yöneldikleri öngörülebilecektir. Bunun sonucunda, muhtemelen “er” Manning gibi bir dönem kendince devletinin ve vatanının yüce menfaatleri için bir şeyler yapma güdüsüyle hareket eden birey aktörler, kendilerini bir anda komisyonlarda sorgulanırken ya da mahkemelerde yargılanırken buluvermektedir. Böylece, postmodern evrenin ekonomi politik sistemleri, çöp enformasyonları ifraz ederek ve bu ifrazattan birey aktörleri sorumlu göstererek kendi geleceğini kurtarmaya, meşruiyetini sürdürmeye çabalamaktadır.

Sonuç olarak,  Stratfor gibi gelecek onyılı ve yüzyılı öngörmeye çalışan bir düşünce kuruluşunun geçmişte yaptığı kurum içi yazışmaların ve epostaların sızdırılmadan sistem dışına çıkmayacağı ve sızdırılan kısmın da  “çöp enformasyon” olmak dışında bir değeri olamayacağı açıktır. Wikileaks, kuruluş amacı doğrultusunda bu atık enformasyonu işleyerek ya da işleyebileceklerin hizmetine sunarak ekonomik kazanç elde etmeye çalışmaktadır. Dünyada ve Türkiye"de bu çöp enformasyon atıklarını kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalışan kesimler çıkması doğaldır. Daha da ötesi, Wikileaks gibi çöp enformasyon ayrıştırma taşeronlarının faaliyetlerinden kendi amaçları için yararlanmaya çalışacak kötü niyetliler de çıkabilecektir. Bunlar, eski A.B.D. Ankara büyükelçisi Edelman gibi Wikileaks"e aktarılacak çöp niteliği taşıyan enformasyon üreterek görev yaptıkları ülkelerdeki hükümetleri, bürokratları ve politikacıları kendince zor duruma düşürmeye çalışabilecektir. Ancak, bu tür yapay yollarla üretilmiş çöp enformasyonun geleceğin dünyasında karşılığı olmadığı açıktır. Dolayısıyla, Wikileaks kanalından gelen çöp enformasyona dayanarak şimdinin ve geleceğin dünyasını okumaya, öngörmeye ve analiz etmeye çabalamak, ekonomik, politik ve toplumsal aktörler için son derece yanıltıcıdır. Bu tutum, çöp evlerde yaşamaya benzer bir sosyo-psikolojik maraza işaret etmektedir.

 

Bu yazı toplam 16995 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0118
Güneydoğu Haber