Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Miniklerin 23 Nisan ve makam coşkusu
23 Nisan 2019 / 18:18
Miniklerin 23 Nisan ve makam coşkusu
Adana'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı.

23 Nisan etkinlikleri, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Daha sonra çocuklar ve protokol, Büyükşehir Belediye Bandosu’nun marşları eşliğinde Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdü.


Polis, Uğur Mumcu Meydanı'na bütün girişleri demir bariyerler ile kapattı. 

Vatandaşların ve öğrencilerin alana girmesi için arama noktaları oluşturuldu. Özel harekat polisleri de elleri tetikte bekledi. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve milli direniş anısına çeşitli şiirler okundu. Mehter takımı, halkoyunu gösterisi sunarken, çocuklardan oluşan koro İzmir Marşı ile alana gelenleri coşturdu. 

Bu arada, bayram alanında bulunan Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ekiplerinin oluşturduğu maket polis yoğun ilgi gördü. Çocuklar polis maketle fotoğraf çektirdi. 

Bayrama Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, komutanlar ve parti temsilcileri de katıldı. 

Bayramın ardından Sarıçam Hüseyin Avni Coş İlkokulu 3. sınıf Öğrencisi Neva Altıner bayram nedeniyle temsili olarak Adana Valisi Mahmut Demirtaş'ın koltuğuna oturdu. Vali Demirtaş'a çiçek veren Altıner, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının önemini, Atatürk'ün değerini anlattı. Çocuk vali daha sonra bütün okullarda kütüphane yapılması talimatını verdi. Adana Valisi Demirtaş da ülkenin geleceği için çocukların ve onların eğitimlerinin çok önemli olduğunu bu nedenle Mustafa Kemal Atatürk'ün bugünü çocuk ve egemenlik bayramı ilan ettiğini söyledi. 
 
Karalar, başkanlık koltuğunu sırayla 6 çocuğa devretti, talimatları dinledi, isteklere yanıt verdi 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle gün boyunca çeşitli kutlamalara katıldı, makamında ağırladığı çocuklara koltuğunu devretti. 

Uğur Mumcu Meydanı’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenlenen tören ve gösterilere katılan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar daha sonra CHP İl Başkanlığı’nın Atatürk Parkı’nda düzenlediği 23 Nisan etkinliğine katıldı. Ardından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndaki makamında çocukları kabul etti. Alışılagelmişin dışında makamını sırayla 6 çocuğa devreden Başkan Zeydan Karalar talimatları dinledi, isteklere yanıt verdi. 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına ilk olarak TOKİ Köprülü Ortaokulu 5. Sınıf Öğrencisi Melike Bolat oturdu. 

Büyüklerin çocuklara güvenmesini isteyen Melike Bolat, 99 yıl önce egemenliğin millete verilmesinin önemini anlattı. 

Daha sonra koltuğa Adana Koleji 3. sınıf öğrencisi Tan İnal Eray oturdu. 
Bahçeşehir Koleji 7. sınıf öğrencileri Çağan Aksoy ve Umut Geçer, Tarsus SEV Amerikan Koleji 4. sınıf öğrencisi Duru Dolmuş ile Başkent Okulları 2. sınıf öğrencisi Bulut Ölçer de makam koltuğuna oturarak çeşitli talep ve isteklerde bulunup, görüşlerini paylaştılar. 

Makam koltuğuna oturunca, ilçelerden şehir merkezine metro projesinden, binaların gökkuşağı rengine boyanmasına, bisiklet yolundan, temizlik işçilerine daha fazla ücret ödenmesine kadar geniş bir yelpazede talep ve istekte bulunan minikler, 23 Nisan’ı kendilerine bayram olarak armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’e de minnettarlıklarını ilettiler. 

Makam koltuğuna oturan minikler ve Başkan Zeydan Karalar birbirlerine çiçek verdi. Başkan Zeydan Karalar çocuklara çeşitli hediyeler sundu ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına, öğretilerine sahip çıkmalarını istedi, bayramlarını kutladı.
Bu haber toplam 775 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Güncel  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0062
Güneydoğu Haber