Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
MHP'li Karakaya'dan 'buğday' çağrısı
30 Mayıs 2017 / 09:46
MHP'li Karakaya'dan 'buğday' çağrısı
Karakaya, hem taban fiyatın geç açıklanması hem de buğday ithalatına izin verilmesinin doğru olmadığını ifade etti

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, buğday taban fiyatının açıklanmasını, hasat döneminde ise ithalata son verilmesini istedi.


Mevlüt Karakaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in cevaplandırması talebiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.
 
Üreticilerin her hasat mevsiminde buğday taban fiyatının açıklanmasını beklediğini ancak bu beklentinin her yıl gecikmeli olarak cevap bulduğunu ifade eden Karakaya, “Genelde hasadın en az yarısı veya daha fazlası gerçekleştikten sonra fiyat açıklanır. Bu durumda çiftçilerimiz ürünlerini çoktan satmış olmaktadırlar. Üreticilerimiz tohumu, ilacı, gübreyi, mazotu genelde ayni veya nakdi borçla aldıkları için, ürünlerini bekletmeden satmak zorunda kalmakta, umduğu karı elde edememekte ve yeni döneme borçlu girmektedirler” dedi.

"En fazla Çukurova çiftçisi olumsuz etkileniyor"
Çukurova bölgesindeki üreticinin geç açıklanan fiyattan etkilendiğini belirten Karakaya şöyle devam etti:
“Bu kısır döngüden en fazla Çukurova bölgesindeki üreticilerimiz etkilenmektedir. Tüm buğday hasadının tamamlanmasından sonra açıklanan taban fiyat Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay gibi illerimizdeki üreticilerimizi asla memnun etmemektedir. Söz konusu bölgemizdeki üreticilerimiz bu yıl buğday taban fiyatının erken açıklanmasını istemektedirler. Tohum, ilaç, gübre, mazot gibi girdilerde yüzde 30-40 artış olduğuna işaret eden üreticilerimiz, taban fiyat hesabında bu şartların dikkate alınmasını beklemektedirler.”

Hasat döneminde ithalat yanlışı
Bu olumsuz tabloya ilave olarak hasat döneminde buğday ithalatı yapılmasının da yanlış olduğunu savunan Karakaya, “Bu durumda çiftçilerimiz ikinci kez hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Buğday ithalatında kısıtlamanın kaldırıldığı Rusya’dan buğday alımının gerçekleştiğine dair açıklamalar üreticilerimizi derinden üzmüştür. Hem taban fiyatın geç açıklanması hem de hasat döneminde gümrük kapılarının açılarak buğday ithalatına izin verilmesi doğru bir tercih olarak değerlendirilmemektedir. Türk tarım sektörü adına kaygı vermeye devam eden bu iki yanlış tercihin ivedilikle gözden geçirilmesi gerektiği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, önergesinde Bakan Faruk Çelik’e şu soruları yöneltti:
“Buğday taban fiyatının bu yıl zamanında açıklanabilmesi için bir çalışma yapılmakta mıdır? Buğday taban fiyatının hesabında girdi maliyetlerinin artışı dikkate alınacak mıdır? Her hasat döneminde buğday ithalatına neden izin verilmektedir?”
Bu haber toplam 1,100 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Ekonomi  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0085
Güneydoğu Haber