Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Konut alacaklara büyük müjde
11 Mayıs 2018 / 11:05
Konut alacaklara büyük müjde
Konut sektörüne yönelik peş peşe getirilen 3 indirim haberi sektöre ikinci baharını yaşatacak.
Tapu harçlarının yüzde 4'ten yüzde 3'e, KDV'nin ise yüzde 18'ten yüzde 8'e çekilmesinin ardından konut kredilerinde beklenen faiz indirimine yönelik ilk adım da geldi. 
 
Konut kredi faizlerinde beklenen ilk indirim Ziraat Bankası'ndan geldi. Banka 1,23'lük faiz oranını 0,98'e çektiğini açıkladı. Ziraat Bankası'nın ardından Halkbankası da faizleri yüzde 0.98'e çektiğini duyurdu. KDV ve tapu harcının ardından faizlerde de indirim yapılması ev alma planı yapan vatandaşı heyecanlandırırken, son 1 haftada yapılan 3 indirim ile 300 bin TL'lik bir evde elde edilecek kazanç ise 75 bin TL'yi buldu.
 
YÜZDE 0,98'E İNDİRDİ
Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz günlerde 'yeni bir konut kampanyası başlatıyoruz' diyerek gündeme getirdiği konut kredilerindeki faiz indirim kararına ilk uyan banka Ziraat Bankası oldu.
 
Banka kredi faiz oranlarını 1,23'ten 0,98'e çekildiğini açıkladı. Bankanın açıklamasına göre söz konusu oran 500 bin TL'ye kadar olan krediler için kullanılabilecek. Ziraat Bankası'nın bu adımının ardından gözler diğer bankalara da çevrildi. Yakın zamanda çok sayıda özel bankanın da indirim kampanyasına katılması bekleniyor.
 
75 BİN TL'Yİ BULACAK
İndirim kararı inşaat sektörünün yanı sıra ev almak için beklemede olan vatandaşı da heyecanlandırdı. Üs üste hayata geçirilen düzenlemeler ile bugün alınacak yeni bir evde 75 bin TL cepte kalacak. Hesaplama 300 bin TL'lik sıfır bir konut üzerinden yapıldı.
 
200 BİN TL'DE 42 BİN TL
300 bin TL'lik bir konut için Ziraat Bankası'ndan yüzde 0,98 oranı ile çekilecek 200 bin TL'lik 10 yıl vadeli konut kredisinde indirim öncesi uygulanan 1,23'lük faiz oranı ve aylık 3 bin 197 TL taksitle 10 yıl vade sonunda toplam ödeme 383 bin TL iken, bu rakam yüzde 0,98 faiz oranıyla aylık 2 bin 841 TL taksit ödemeli 10 yıl vade sonunda 341 bin TL'ye inmiş olacak. Bu da vatandaşın 42 bin TL'sinin cebinde kalmasını sağlayacak.
 
30 BİN TL DAHA AZ KDV ÖDENECEK
KDV tarafında ise 300 bin TL'lik sıfır bir dairenin yüzde 18 KDV'si 54 bin TL iken bu oran da yeni düzenleme ile yüzde 8'e düşürülerek 24 bin TL'ye inmiş olacak. Bu da KDV'de 30 bin TL'lik kazanç anlamına geliyor.
 
TAPUDA 3 BİN TL'LİK KAZANÇ
Üçüncü bir düzenleme olan tapu harçlarındaki indirim ile 300 bin TL'lik bir dairenin yüzde 4'lük tapu harcı 12 bin TL iken bu rakam da yüzde 3'e düşürülerek 9 bin TL'ye inmiş olacak. Burada ise vatandaşın 3 bin TL daha az tapu harcı ödemiş olacak.Toplamda faiz, KDV ve tapu harcı indirimi ile bugün alınacak sıfır bir daireden elde edilecek kazanç ise 75 bin TL'yi bulacak.
 
HALKBANK DA İNDİRDİ
Halkbank, konut kredisi faizlerinde de indirime gittiğini açıkladı. Halkbank'ın Hesaplı Evim Konut Kredisi'ne başvuranlar 500 bin TL'ye kadar konut kredilerinde, 120 ay vade imkânıyla aylık yüzde 0,98 faiz imkânından yararlanabilecekler. Halkbank'ın ayrıcalıklı kredisinden yararlananlar herhangi bir tahsis ücreti de ödemeyecekler.
Konut piyasasındaki talebin, ekonomik büyümenin asli unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:
“Konut sektörünün, ekonomimize sağladığı katma değer ve diğer sektörleri etkileme potansiyelini göz önünde bulundurduk, ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini de dikkate alarak her zaman olduğu gibi müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak özel bir çözüm sunmaya gayret ettik. Her aile bir ev sahibi olsun istiyoruz, müşterilerimize kolaylaştırıcı çözümler sunmayı aynı zamanda sosyal sorumluluk anlayışımızın bir gereği olarak görüyoruz.”
Bireysel müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarını yakından takip ederek, her gelir grubundaki müşterilerine uygun koşullarla finansmana erişim imkânı sağladıklarını belirten Arslan şunları söyledi:
“Geniş ürün yelpazesi ve özel ödeme planı seçenekleri, hızlı ve kolay değerlendirme süreçleriyle müşteri memnuniyetini en üst düzeyde gerçekleştirme anlayışıyla çalışıyoruz. Ev sahibi olmak isteyen müşterilerimizin tüm finansal ihtiyaçlarına da 'Halk İster, Halkbank Yapar' anlayışımızla yaklaşıyoruz. Üreten Türkiye’nin Bankası olarak, bundan sonraki süreçte de ülkemiz istikrarına, ekonomimize ve müşterilerimize azami katkı sağlama bilinciyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”
Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Ekonomi  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0089
Güneydoğu Haber