Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
İranlı diplomat: Savaş korkusu her yerde
22 Şubat 2018 / 16:10
İranlı diplomat: Savaş korkusu her yerde
İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Araqchi, Suriye’deki durumu “karışık” olarak tanımlayarak, “Bölgemizdeki savaş korkusu her yerde” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Araqchi, Orta Doğu’da daha büyük bölgesel bir savaşın patlayabileceği ifade edilirkenSuriye’deki durumun oldukça “karışık” olduğunu ifade etti. Araqchi, “Bölgemizdeki savaş korkusu her yerde” ifadelerini kullandı.

İran’ın Suriye’deki varlığının İsrail’e karşı yeni bir cephe oluşturmak değil terörle mücadele etmek olduğunu ifade eden Araqchi, “Eğer orada olmazsak, Şam’da belki de Beyrut ve diğer yerlerde DEAŞ olacak” dedi.

Abbas Araqchi, destekledikleri milislerin de Suriye hükümetinin yanında terörle mücadele ettiğini savundu. İran’ın Suriye üzerinden İsrail hava sahasına İHA göndermediğini iddia eden İranlı Bakan Yardımcısı, söz konusu İHA’nın Suriye ordusuna ait olduğunu dile getirdi. Araqchi, İsrail’in Suriye ve diğer komşu ülkeleri üzerinde İHA uçurduğunu belirterek, “Başka ülkelere yaptıkları şeyle kendileri karşılaştıkları zaman kızgın olmamaları gerekiyor” açıklamasını yaptı.

“Anlaşma kritik bir dönemde”

İranlı Dışişleri Bakanı Yardımcı Araqchi, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının yeniden dayatılabileceğine yönelik açıklamalarının ardından İran nükleer anlaşmasının “kritik bir dönemde” olduğunu ifade etti.

ABD olmadan anlaşmanın hayatta kalacağına inanmadığını söyleyen Araqchi, ABD’nin diğer konular tartışılmadan önce Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nın (JCPOA) uygulaması gerektiğini belirtti. “Eğer JCPOA İran için başarılı bir tecrübe olursa, ancak o zaman başka konuların müzakere edilmesini isteyebilirler” diyen İranlı Dışişleri Bakanı Yardımcısı, Trump’ın anlaşma hakkındaki onur kırıcı ifadelerinin İran ekonomisinin gelişmesini engellediğini belirtti.

KAYNAKİHA
Bu haber toplam 553 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Dünya  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0091
Güneydoğu Haber