Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  18 Punto16 Punto14 Punto12 Punto
Prof.Dr.Enver Alper Güvel
Prof.Dr.Enver Alper Güvel
21 Haziran 2011 Salı
CHP VE KEMAL BEY NEREYE GİDİYOR?

CHP"nin 12 Haziran 2011 seçiminden hezimetle çıkması, bendenize bu partinin Türkiye"nin siyaset tarihindeki devrini tamamlama aşamasına geldiğini, ciddi bir dönüşümden geçmediği sürece bir daha seçim kazanamayacağını, hatta giderek daha da marjinalleşeceğini düşündürüyor. Bu durumu, CHP"nin yapısal olarak bünyesinden Türkiye"yi ve dünyayı doğru okuma noktasında kifayetsiz önderler ve kadrolar çıkarma eğiliminde olmasına bağlıyorum. Bu mekanizma işletilerek lider olan birinin “yeni” bir kavrayışa sahip olmasının imkansız olacağına inanıyorum. CHP"de yeni olan tek şey “laiklik saplantılı devlet elitleri ile eğreti sermaye tabakası” itifakına, muhtemelen Gürsel Tekin sayesinde “lümpen”leri de dahil etmekten ibaret görünüyor.

Ancak, yurtiçinden ve yurtdışından estirilen medya rüzgarının etkisiyle CHP"ye ya tutarsa diyerek bugün oy veren lümpenlerin gelecekte de vereceğine hiç ihtimal vermiyorum. Kemal Bey tarafından kışkırtılan bilinçsiz öfkelerine ve fırsatçılıklarına bir cevap bulamamanın getirdiği hayal kırıklığıyla çoktan başka ufuklara çark ettiklerini tahmin ediyorum. Kredibilitesi ile birlikte iktidara gelme potansiyelini de kaybetmiş bir siyasal partinin, bırakın yanar döner lümpen oyları, önümüzdeki yirmi yılda iktidara gelebilme ihtimali olmadığından dolayı çekirdek seçmenini dahi kaybetme, giderek içe kapanma ve büzüşme riskiyle karşı karşıya olduğunu öngörüyorum. Zira, bu çekirdek seçmenler de, kanaatimce, seçim sonuçlarının, CHP liderinin sözlerinin ve projelerinin, seçmenler nezdinde hiçbir kredibilitesinin olmadığını tescil ettiğini okuyabilecek kapasitededir. Nitekim, hemen baş gösteren parti içi fundamentalist muhalefet odakları ile seçim öncesinde arkasından rüzgar estiren opurtünistşe yazarları tarafından CHP"nin asıl mirası olan Resmi İdeoloji"den uzaklaşmakla suçlanmaya başladı.

Muhtemelen Kemal Bey de seçim propagandası döneminde alıştığı üzere diğer partilerin başkanlarına ve seçmenlerine hakaretler ederek, kabadayılık pozları takınarak, asarım, keserim, dişini sökerim edebiyatı yaparak, birilerine söverek, kendine uzanan eli geri çevirerek, politik gerilimin dozunu yükselterek bertaraf edemeyeceği ağır eleştirilerle yüzleşmenin, seçim döneminde her sözünde yüce hikmetler arayanların hemen seçim hezimeti sonrasında bir anda 180 derece dönüvermelerinin şaşkınlığı içindedir.

Dönüp dolaşıp Resmi İdeoloji"ye takılan bu eleştiriler çerçevesinde CHP"nin hem eski ve hem de yeni söylemlerinin yüzeysel olduğu, hiçbir derin kavrayış içermediği bütün açıklığıyla ortaya çıkmıştır denebilir. Daha da vahimi, bu partide, “eski” ve “yeni” söylemlere alternatif olabilecek, provokatif komploların ötesine geçerek sağlam eleştiriler yapılmasına referans alınabilecek “batılı anlamda sosyal demokrat” program geliştirmeye kaynaklık edebilecek zenginlikte bir entelektüel potansiyel kalmadığı da farkedilmektedir. Bu eleştiriler, muhtemelen CHP"yi eski kırmızı çizgilerine çekilmeden ve seçim hezimetinin faturası kesilen Kemal Bey"i alaşağı edilmeden sona ermeyecektir.

Bu yazı toplam 15074 defa okunmuştur.  
Kalan Karekter Sayısı : 500
Yazarın Diğer yazıları
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0100
Güneydoğu Haber