Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
Aday öğretmenlere yönelik değerlendirme toplantısı
01 Nisan 2016 / 09:18
Aday öğretmenlere yönelik değerlendirme toplantısı
Milli Eğitim Bakanlığının ilk defa 2016 yılı Şubat döneminde uygulamaya başladığı Aday Öğretmen Yetiştirme Programı kapsamında Adana’da "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı" düzenlendi.

Sarıçam İlçesi Evliya Çelebi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen toplantıya Vali Mustafa Büyük, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile 851 aday öğretmen katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Vali Mustafa Büyük, aday öğretmenlerin devlet memurluğu statüsünde ülkenin vazgeçilmez hizmetlerinden birini gerçekleştirdiğini söyledi.
Eğitimin, bir ülkenin vazgeçilmez ve geleceğini belirleyen en önemli hizmeti olduğunu dile getiren Vali Büyük, "Bu hizmeti yaparken, şimdiye kadar edindiğiniz ve görev yaparken edineceğiniz tecrübelerle en iyisini yapmaya çalışacağınıza inanıyorum" dedi.
Son günlerde öğretmenlik mesleğine yakışmayan olaylara şahit olduklarını dile getiren Vali Büyük, "Maalesef sahte diplomalarla öğretmenlik yaptığını ya da KPSS'de yapılan sahtekarlıklarla öğretmen olmaya çalışan insanları görüyoruz. Bunlar toplumu yaralayan ama en çok da dürüst, çalışkan, namuslu, emeğinin karşılığıyla bir yerlere gelen öğretmenleri yaralıyor. Bu olaylar gösteriyor ki, bu camianın başka meslek gruplarına göre daha temiz ve leke götürmez bir meslek olduğunu görüyoruz. Çünkü herkes 'öğretmen' dediği zaman saygın, değerli ve hata yapma lüksü olmayan bir meslek grubu olarak görüyor" diye konuştu.
Öğretmenlerin hayatı boyunca çocuklara ve gençlere kendilerinin örnek bir hayat sergilemesi, doğruluğu ve dürüstlüğü öğretmesi gerektiğine inandığını dile getiren Vali Büyük, "Maalesef öğretmenlerin işin içinde olduğu acı sonuçlar içeren olaylara şahitlik ediyoruz. Belki başka meslek gruplarında bu kadar dikkat çekmiyordur. Ancak öğretmenlerle ilgili olduğu zaman dikkati çeken ve bizi yaralayan, üzen sonuçlar doğuruyor. Bu tür davranışlardan uzak, aklıselim, toplumun değerleriyle uygun davranış biçimini yaşamalı, çocukların sosyolojik yapısına uygun olarak kendilerini doğru anlatma gerçeğini de onlara aktarmalıyız. Sizin niyetleriniz iyi olabilir ama karşı taraftan ve toplumdan bakıldığında da bu şekilde gözükmesi gerek. Yanlış algıların oluştuğu zamanlarda bunlar topluma olumsuz yansıyor. Bu nedenle siz öğretmenlerin topluma, çocuklara ve gençlere örnek bir hayat yaşamanız çok önemli" diye konuştu.
Vali Büyük, her geçen gün şehirlerin nüfusunun arttığını, kırsalda da nüfusun azaldığı bu sebepten dolayı öğretmenlerin de kırsalda çalışma oranının düştüğü bir durumu yaşadıklarını ifade ederek, “Kırsalda özellikle öğretmenlerin örnek olma, rehber olma ve toplumu yönlendirme noktasındaki görevleri çok dikkat çekiciydi. Kırsaldaki vatandaşlarla beraber yaşıyorlar ve toplumu iyileştirme, geliştirme adına önemli bir rehberli gerçekleştiriyorlardı. Fakat bu gün daha çok şehirlerde ve modern hayatın getirdiği, yoğun bir şekilde mesainin yetişmediği, doğrudan ilişkilerin sınırlı kaldığı bir öğretmenlik eğitim uygulaması yaygın hale geliyor. Ancak bu bizim topluma önder olma ve rehber olma görevimizi ortadan kaldırmamalı” şeklinde konuştu.
Ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen toplantıda Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, telekonferans sistemiyle bağlanıp, öğretmenlere hitaben konuşmalar yaptı.
Toplantı aday öğretmenler ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasıyla son buldu.

Bu haber toplam 1,156 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Eğitim  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0085
Güneydoğu Haber