Çok Okunanlar
Karakter boyutu :  20 Punto18 Punto16 Punto14 Punto
30 Ağustos töreninde 'Büyükşehir' krizi
31 Ağustos 2019 / 17:58
30 Ağustos töreninde 'Büyükşehir' krizi
30 Ağustos törenlerinde Başkan Karalar geç kalınca, Vali Demirtaş, Karalar'ın temsil edilmesine izin vermedi.
Adana'da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen çelenk törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar geç kalınca, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Karalar'ın temsil edilmesine izin vermedi. 
 
Kutlama etkinlikleri kapsamında Atatürk Parkı'nda saat 08.30'da başlayan törende Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun, milletvekilleri, bürokratlar ve vatandaşlar yerini aldı.
Ancak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar buradaki törene yetişemedi. Zeydan Karalar'ın yeri boş kalırken Büyükşehir Belediyesi'nin çelengi de sunulamadı. 
 
Çelenk töreninin ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 6'ncı Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ile birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı tebriklerini kabul etmek için Valiliğe geçti. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise buradaki törende hazır bulundu.
 
Adana Büyükşehir Belediyesinden "çelenk töreni" açıklaması 
Adana Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen çelenk törenine katılması için Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın vekalet verdiği meclis üyesinin yanlış anlama sonucu törene katılamadığını bildirdi. 
 
Adana Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, "Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 29 Ağustos 2019 akşamı Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Belediyesi ve Seyhan Belediyesinin birlikte düzenlediği 
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına katılmış, Uğur Mumcu Bulvarı’nda gerçekleştirilen meşaleli yürüyüşte yer almış, Adanalıların Zafer Bayramı'nı kutlamış ve konseri hemşehrileriyle birlikte izlemiştir. Başkan Zeydan Karalar, 30 Ağustos 2019 günü şehir dışına çıkacağı hasebiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına katılması için belediye meclis üyelerinden birine vekalet vermiştir. Bir yanlış anlama neticesinde vekil, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyma törenine katılamamıştır" denildi. 
 
Açıklamada, durumu öğrenen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Karalar'ın şehir dışına çıkmaktan vazgeçip, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın makamındaki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları ile Uğur Mumcu Meydanı’ndaki (İstasyon Meydanı) geçit törenine katıldığı kaydedildi. 
 
Adana Valiliğinden "çelenk töreni" açıklaması 
Adana Valiliği, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen çelenk törenine katılmayan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın yerine çelengin genel sekreter yardımcısı ya da zabıta daire başkanı tarafından konulması talebinin yetkili olmamaları nedeniyle kabul edilmediğini bildirdi. 
 
Valilikten yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan “Adana’da çelenk krizi yaşandı” başlıklı haberlerde Büyükşehir Belediye Başkanının çelenk sunma törenine yetişememesi üzerine Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısının çelenk sunma talebine Vali Mahmut Demirtaş’ın izin vermediği yönünde ifadelerin yer alması üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. 
Konuyla ilgili mevzuat hükümleri incelendiğinde Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nin “Zafer Bayramı Törenleri” başlıklı 7. maddesi ve aynı yönetmeliğin Ek-1. maddesinde “Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur” hükmünün yer aldığı belirtilen açıklamada, ayrıca 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun “Belediye Başkanı” başlıklı 37. maddesinde “Belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir” hükmü ve aynı kanunun “Belediye Başkanının Görev ve Yetkileri” başlıklı 38. maddesinin (c) bendinde de “Belediyeyi devlet dairelerinde ve törenlerde davacı veya davalı olarak da yargı yerlerinde temsil etmek veya vekil tayin etmek” hükmünün bulunduğu hatırlatıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 
"Mevzuat hükümleri gereğince 30 Ağustos 2019 tarihinde saat 08.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninde, Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelengi alanda hazır olmakla birlikte, bahse konu çelengi sunmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı veya yasal temsilcisinin (vekil) tören alanına gelmemesi ve belirli bir süre beklenilmesine rağmen yukarıda atıfta bulunulan Kanun ve Yönetmelik hükümleri kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelengi anıta sunulmamıştır. Bahse konu çelenk sunma töreninde Büyükşehir Belediye Başkanlığınca çelengin genel sekreter yardımcısı ya da zabıta daire başkanı tarafından konulması talep edilmiş; ancak söz konusu talep ilgili Kanun ve Yönetmelik hükümleri çerçevesinde genel sekreter yardımcısı ve zabıta daire başkanının yetkili olmamaları nedeniyle kabul edilmemiştir."
Bu haber toplam 891 defa okunmuştur
Kalan Karekter Sayısı : 500
Adana Özel  => Diğer Haberler
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz. -0.0057
Güneydoğu Haber